Zaštita dece na Internetu podrazumeva psihičku, moralnu pa i fizičku bezbednost maloletnih lica tokom obavljanja svakodnevnih aktivnosti na Internetu (surfovanje, četovanje, korišćenje društveno-socijalnih mreža, online igrice).
Cilj kursa je naučiti decu kako da se zaštite od neprimerenih sadržaja, negativnih efekata korišćenja Interneta i podići nivo svesti i znanja dece i njihovih roditelja o tome na koji način virtuelna stvarnost utiče na decu i dokle smeju da se upuštaju u digitalni svet, a da to bude bezbedno i bez posledica.
Na ovom kursu polaznici će naučiti:
Mobilni telefoni i društvene mreže i te kako mogu da zagorčaju nečiji život!
Poslednjih godina svaki četvrti srednjoškolac dobio je uznemirujući telefonski poziv ili SMS. Broj zloupotreba dece na internetu raste, a roditelji najčešće nemaju pojma o tome.
To potvrđuju dva najnovija istraživanja: “Digitalno nasilje u školama u Srbiji” sprovedeno u saradnji sa Ministarstvom prosvete i Unicefom, i “Bezbednost dece na internetu“, koji je uradila konsultantska kuća “Boston konsalting”.
Ova istraživanja nedvosmisleno pokazuju da broj zloupotreba putem mobilnih telefona i društvenih mreža među osnovcima i srednjoškolcima rapidno raste.
Na osnovu ovih istraživanja utvrđeno je da:
Da roditelji nemaju pojma šta im deca rade jasno pokazuju podaci da se:
Surfujući preko interneta otvaraju nam se mnoge mogućnosti ali i određena pretnja, pretnje vode osećaju nesigurnosti i straha. Zbog toga je potrebno edukovati najmladje sugradjane, njihove roditelje i profesore o svim opasnostima modernih komunikacija.
U razvijenom svetu, a sve više i u zemljama u razvoju, Internet se prožima kroz sve pore društva. Njegove prednosti su nebrojane ali on sa sobom nosi i izazove, naročito kada su u pitanju deca.
Prema izvoru Međunarodne unije za telekomunikacije, ankete u EU pokazuju da:
Moderan svet se ne može zamisliti bez korišćenja velikog broja usluga koje pruža internet kao medij budućnosti i izvor raznovrsnih informacija. Mi vam ovom prilikom ukazujemo na potencijale ali i na to da se ponekad osvrnete. Oprezno, štiteći sebe, štitite svet koji volite.
Elektronsko (cyber) nasilje - cyber zlostavljanje
Omladina, kao i celokupna zajednica, se poslednjih godina forsira da što bolje ovlada informatičkim veštinama i tehnologijama. Na žalost, sve to ima i svoju tamnu stranu.
Srbija sa populacijom od oko 7 000 000 ljudi i oko skoro 3.000 000 registrovanih facebook profila od toga preko 1.000.000 dece suočava se sa tamnijom stranom sajber sveta.
Digitalno nasilje jeste nasilje koje koje se sprovodi elektronskim putem napadom na korisnika putem interneta, odnosno putem Fejsbuk, Tviter i drugih društvenih mreža, putem chat ili mail komunikacije, neželjenih snimaka mobilnim telefonom (pa kasnije ucenema zbog tog snimka, ili puštanja snimka u javnost), te se može nazvati i nasiljem savremenog doba ili modernim nasiljem.
Šta je e-nasilje
Kako nastaje e-nasilje
Po čemu se e-nasilje razlikuje od drugih nasilja
Neki od znakova e-nasilja
Kako reagovati u slučaju e-nasilja
Vrste e-nasilja
Posledice e-nasilja
Kako da se zaštitite na socijalnim mrežama
Saveti za decu
Saveti za roditelje
Kako da znate da je vaše dete žrtva e-nasilja
Najčešći oblici zloupotrebe dece na internetu
Zloupotreba Interneta
Kome se obratiti u slučaju neželjenih poruka, pretnji, zlostavljanja itd.
Uloga škola u sprečavanju elektronskog nasilja
Pet ključnih oblasti za delotvornu prevenciju nasilja
Šta učiniti u slučajevima nasilja i zlostavljanja
Kako sigurno voditi internet dnevnik/blog
Kako održati privatnost svog bloga: